6. ODBORNÁ LITERATÚRA, PROGRAMY A DATABÁZY

VA-REG-01, program na vyhodnocovanie polarografickych meraní
Kutej J.: program na vyhodnocovanie polarografickych meraní, nelineárna regresia priamka, parabola, vstup chyby pri príprave vzorky a polarografické meranie, výstup celková chyba merania.

Manuál EP100
Referenčný manuál s popisom funkcií VA-metrického analyzátora EP100

Elektroanalytické metódy a postupy v praxi
Čakrt a kolektív
Skúsenosti, odporúčania, normy, osvedčené postupy z praxe. To je v skratke obsah jednej z mála publikácii na našom trhu venovanej praktickej elektrochémii v analytickom laboratóriu. Táto publikácia by nemala chýbať v žiadnom laboratóriu. Z obsahu vyberáme: zásady práce pri stopovej analýze, elektrochemické metódy analýzy vôd, odber a úprava vzoriek zložiek životného prostredia, určenie výsledku analýzy z nameraných hodnôt analytického signálu, potenciometrické meranie pH, potenciometrické stanovenie floridov, stanovenie obsahu zinku, kadmia, olova a medi vo vode, zelenine, stanovenie dusitanov a dusičnanov v prírodných vodách, stanovenie stopových množstiev ortuti v požívatinách, stanovenie stopových obsahov olova a kadmia v pôdnych vzorkách, stanovenie olova a cínu v konzervovaných nápojoch, metóda stanovenia stopových množstiev ťažkých kovov v hubách, stanovenie liečiv vo farmakologickej a toxikologickej analýze, stanovenie konjugovaných diénov v benzínoch...

POLAVOLT, elektrochemická databáza pre počítače IBM kompatibilné
Polák J.
Elektrochemická databáza jedinečná svojho druhu. Databáza obsahuje 6,5MB informácií. V skratke - literatúra, návody, praktické merania, záznamy meraní na prístroji EP100 s krivkami a parametrami merania, atď... Ďalej autor o svojej databáze:
Soubor s názvem POLAVOLT poskytne nejen informace o literatuře, ale též konkretní vyzkoušené předpisy analytických metod, rychlé výpočty, které se v polarografii a voltametrii běžně provádějí (viz tabulky v programu QuattroPro4) a konečně též konkretní polarografické a voltametrické křivky, jejichž pohodlné zabudování do tohoto souboru umožnil elektrochemický analyzátor firmy HSC v Bratislavě (přístroj EP100). Celý soubor je sestaven tak, aby v něm bylo možno listovat jako v knize a to s využitím programů, které jsou v Čechách a na Slovensku prakticky v každém počítači: Norton Commander, textový editor T602 s kartotékou K602 a konečně tabulkový procesor QuattroPro4. Zatím pouze v jednom případě (návod na obsluhu přístroje EP-100 (fy. HSC) je k přečtení textu zapotřebí program Word (for Windows), tedy též program Windows (verse 3.1). Soubor je rozdělen do čtyř základních částí:
1. Úvodní část - zahrnuje v sobě údaje o literatuře o polarografii a voltametrii, údaje o přístrojích a jejich aplikacích, literaturu týkající se např. elektrodových dějů, elektrochemických technik, elektrod, elektrolytů apod. Též je v této části zahrnuta kartotéka adres pracovníků, kteří se zybývají voltametrickými technikami. V úvodní části jsou též ve formě tabulek v Quattru obsaženy některé základní výpočty, které v polarografii provádíme, např. logaritmické analýzy polarografických křivek, Ilkovičova rovnice, různé statistické výpočty atd.
2. Anorganická část - je rozdělena do několika základních oblastí. Jednak na systematickou část, v níž je uvedena literatura o polarografii jednotlivých prvků bez ohledu na použitou elektrochemickou techniku. Další dělení je podle technik (adsorptivní stripping voltametrie, anodická a katodická stripping voltametrie, měření v průtokových systémech) přičemž každá tato technika má opět svou systematickou část a část referátovou. Dále je anorganická část dělena na oblasti použití voltametrických metod (např. rozbory vod, aplikace v lékařství, průmyslu apod.). Součástí anorganické části jsou též polarografické (voltametrické) křivky pořízené přístrojem EP100, které jsou zařazeny k jednotlivým prvkům či látkám. V oddělení anorganické části bude průběžně doplňován podrobný popis polarografických a voltametrických vlastností jednotlivých prvků a vyzkoušené postupy pro jejich stanovení. Anorganická část je dále doplněna kartotékou, v níž lze ve stručné formě nalézt podmínky stanovení různých látek a odkazy na literaturu, dále tabulkami v Quattru, umožňujícími rychle provést různé výpočty.
3. Organická část - má podobnou strukturu jako část anorganická, avšak je doplněna jednak rozdělením organických látek podle struktur, jednak dělením abecedním. Organická část je opět doplněna kartotékou, polarografickými křivkami a různými výpočty v Quattru.
4. Potenciometrická stripping analýza je uvedena jako doplněk.
V současné verzi POLAVOLTU jsou zahrnuty do souboru též některé jiné metody než polarografické (voltamterické) a bývají v souboru označeny jako neelektrochemické. Ostatní analytické metody jsou v souboru zahrnuty z toho důvodu, že z nich lze čerpat některé užitečné poznatky při vývoji nové polarografické metody (např. spektrofotometrie může sloužit při vývoji metod adsorptivní stripping voltametrie, lze použít popsaných separačních technik apod.). Metody jsou většinou převzaty ze starších čísel časopisu Analytical Chemistry, nevyžadují nákladné instrumentální vybavení a proto jich lze využít na polarografickém pracovišti např. též jako metod kontrolních.
V nové verzi je též zahrnut adresář obsahující výpisky z Current Contents (Physical, Chemical and Earth Sciences) a byl vytvořen adresář pro poznámky uživatele, čímž je možno vytvořit jednak vlastní poznámkový aparát, dále však též je možno navázat kontakt s autorem souboru a upozornit na nedostatky, případně uvést vlastní náměty k doplnění souboru, či konzultovat některé konkretní problémy.

INFOSYS POLAVOLT, databáza pre počítače IBM kompatibilné
Polák J.